Vajinismus Tedavisi

Op Dr. Dilek Doğan Baş

Vajinismus

Cinsel yaşam çiftler için oldukça önemlidir. Bireyler günlük yaşamlarında oluşabilecek sıkıntıları, cinsel yaşamlarında atmaya çalışır. Ancak oluşabilecek bazı problemler, cinsel ilişkilerin önüne geçebilir. Vajinismus da bu problemlerden birisidir.

Telefon: +90 (546) 815 01 99

Vajinismus Nedir?

Cinsel birleşme için vajina girişindeki kasların doğru bir şekilde kasılması gerekir. Ancak bazı durumlarda vajina girişindeki kaslar, istemsizce kasılabilir. Bu kasların istemsizce kasılmasına vajinismus denir. Bu rahatsızlığa sahip olan bireyler cinsel istek duysa dahi haz alamaz. İlişkiden haz alınamaması ise çiftler arasında sorunlara neden olabilir.

Vajinismus, kadınlarda sık görülen cinsel işlev bozukluklarının başında gelir. Bu problemle karşılaşan bireylerin soruna kısa süre içerisinde müdahale etmesi gerekir. Aksi halde daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

Vajinismus Neden Oluşur?

Vajinismus farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Ancak sebep ne olursa olsun bu problemin isteğe bağlı olarak çıkmadığının bilinmesi gerekiyor. Vajinismus oluşum nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • İlk cinsel ilişkinin ağrılı olacağı düşüncesi
  • Cinsel birleşmelerde kendisini yetersiz hissetme
  • Eşler arasında oluşan güven kaybı
  • Vajinal mantar sorunları
  • Travmatik doğum süreci

Vajinismusun nedenleri bazı durumlarda tam olarak belirlenemez. Kişiler cinsel terapistlerden yardım alırsa sorunun kökenine daha rahat ulaşılabilir. Kliniği Bursa’da yer alan Opr. Dr. Dilek Doğan Baş sorunun kökenine inmek isteyenlerin bir numaralı tercihi olabilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus bireylerde farklı şekillerde görülür. Ancak en çok görülen belirti psikolojik rahatsızlıklardır. İlişkiye girmekten korkma, ilişkiye karşı olumsuz tutum yerleştirme ve erkeklere karşı oluşturulan korku durumu vajinismus belirtilerinden birkaçıdır.

Bu rahatsızlık ilk kez cinsel birleşme yaşayacak kadınlarda görüleceği gibi aktif cinsel yaşamı olan kadınlarda da görülebilir. Farklı durumda yer alan rahatsızlıklar için farklı yöntemler uygulanır.