Aşılama Yöntemi

Op Dr. Dilek Doğan Baş

Aşılama

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için alternatif yöntemler mevcut. Bu yöntemler sayesinde çiftler doğal gebeliğe en yakın olan gebeliğe sahip olabiliyor. Günümüzde pek çok doktor tarafından uygulanan alternatif yöntemlerden birisi de aşılamadır.

Telefon: +90 (546) 815 01 99

Aşılama Yöntemi Nedir?

Düzenli cinsel ilişkiye girdiği halde gebe kalamayan pek çok kadın var. Bu kadınlar var olan durumdan oldukça şikayet ediyor. Ancak aşılama yöntemi sayesinde çiftler bu problemlerinden kurtulabilir. Aktif ve hareketli spermin erkekten alınarak doğrudan rahim ağzına iletilmesine aşılama deniyor. Spermin rahim ağzına iletilmesi kanül aracılığı ile gerçekleşiyor.

Aşılama yöntemine suni döllenme de deniyor. Bu yöntem diğer tedavi yöntemlerine göre daha kolay olarak kabul edilir. Daha kolay olmasına rağmen oldukça etkilidir.

Aşılama Yöntemi Kimlere Uygulanıyor?

Aşılama tedavisinin esas amacı spermin üreme organına yerleştirmesiyle gebe kalınmasını artırmak olarak açıklanır. Ancak aşılamanın gerçekleşebilmesi için kadındaki en az bir fallop tüpünün açık olması gerekiyor. Fallop tüpü açık olmayan kadınlarda bu yöntem işe yaramaz. Ayrıca kadının yumurta üretmesi de aşılamanın başarılı olabilmesi için aranan şartlardandır. Aşılama yönteminin uygulanabileceği kişiler:

  • Rahim ağzı anormallikleri olan kadınlar
  • Kısırlık ile mücadele edenler
  • Servikal mukus güçlüğü olanlar

Aşılama yöntemi uygulanacak olan kadının rahim ve pelvik bölgesinde enfeksiyon şüphesinin olmaması gerekiyor.

Aşılama Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Aşılamanın başarılı olabilmesi için birkaç deneme gerekebilir. Ancak bu denemelerin gerçekleşebilmesi için hastada bazı özellikler aranır. Özellikle aranan şartlardan birisi önemli doğurganlık probleminin olmamasıdır. Önemli bir doğurganlık problemi olan kişilere bu yöntem uygulanamaz.

Spermde yapısal bozukluk varsa veya hareket sayısı düşükse yine aşılama gerçekleştirilemez. Çünkü bu durumda olan sperm, rahim ağzına giderek doğurganlığı sağlayamaz.