Kadın İnfertilitesi

Op Dr. Dilek Doğan Baş

Kadın ve erkeklerin düzenli bir cinsel yaşamı olabilir. Oluşan bu düzenli ilişkide korunma olmazsa gebelik ortaya çıkıyor. Ancak bazı durumlarda gebe olamama durumu görülebiliyor. Kadınların düzenli cinsel ilişkide gebe kalamaması önemli bir problemdir.

Telefon: +90 (546) 815 01 99

Kadın İnfertilitesi Nedir?

Üreme hastalıkları arasında yer alan kadın infertilitesi, halk arasında kısırlık olarak biliniyor. Bu rahatsızlıkla mücadele eden kadınlar düzenli cinsel ilişkide gebe kalamaz. Kadınların gebe kalamaması durumunda gerekli çözüm yollarının araştırılması ve uygulanması önemlidir.

Bu problem 35 yaşını aşmış olan kişilerde daha fazla görülüyor. 35 yaşın üzerindeki kişiler 1 yıllık cinsel ilişkide korunmamasına rağmen gebe kalamıyorsa infertilite probleminin olup olmadığı araştırılmalıdır. Sorunun keşfedilebilmesi için gerekli testlere ihtiyaç duyulur.

Kadın İnfertilitesinin Sebepleri Nelerdir?

Kısırlık olarak adlandırılan kadın infertilitesinin sebepleri değişiklik gösterebilir. Sebebin kesin olarak öğrenilebilmesi için detaylı kontrol gerçekleştirilir. Bu sorunun en önemli sebebi yumurtalıklarda ya da türlerde oluşan bozulmalar olarak açıklanır. Fallop tüpleri tıkanmış veya hasar görmüşse kadın infertilitesi görülebiliyor.

Bir diğer sebep ise kadınların yumurtlama problemleridir. Yumurtlama döneminin düzensiz olması, anormal bir yumurtlama durumunun ortaya çıkması da infertilise oluşumunu direkt olarak etkiliyor.

Kadın İnfertilitesi Nasıl Tedavi Edilir?

İnfertilite tedavisinin kapsamı tek çeşit değildir. Tedavi yöntemine başlamadan önce var olan problemin nedenleri araştırılmalıdır. Nedeni kesin olarak belirlenemeyen rahatsızlıklar tedavi edilemez. Kadın infetilitesinin yaygın olan tedavilerinden biri fertilite ilaçlarıdır. Bu ilaçlar sayesinde yumurtanın gelişimi ve gebeliğin oluşması amaçlanır.

İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda aşılama yöntemine geçilir. Aşılama yönteminde erkekten alınan sperm, kadının doğurganlığının en yüksek olduğu dönemde rahim içerisine yerleştirilir. Bu yöntem sayesinde pek çok kadın gebe kalabilmiştir.

Kadın İnfertilitesi Tedavisi İçin Hangi Etkenlere Bakılır?

İnfertilite tedavisi için bazı tahlillere ihtiyaç duyulur. Bu tahlillerin bir veya birkaçının eksik olması durumunda mevcut rahatsızlık daha zor bir şekilde tespit edilir. Yapılan tahlillerin içerikleri:

  • Yumurtlama varlığı
  • Sperm sayısının hamilelik için yeterli olup olmadığı
  • Yumurta ve spermin karşılaştığı kanallarda bozukluk olup olmadığı

Bu 3 etken, infertilite tedavisi için oldukça önemlidir.